Hangi Çay Daha Faydalı?

Gün içerisinde birçok besin tüketiyoruz. İçecekler de bunların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bunlardan en çok tercih edilen kuşkusuz çaylar oluyor.

Peki, bu çayların sağlığımız için etkilerinin neler olduğunu biliyor muyuz? Siyah, yeşil ve beyaz çaylar aslında aynı bitkiden (Camellia sinensis) geliyor. Bu çayları birbirinden ayıran onlara farklı tatlar veren işleniş şekilleri oluyor.

Siyah çay diğer çaylara göre daha fazla işlenmektedir. İşlenirken bir oksidasyon işlemine maruz kalır. Böylece yapısı değişmektedir. Yeşil çay ise oksitlenmeye uğramamaktadır. Beyaz çay da yeşil çay gibi oksitlenme olmazken diğer çaylardan farklı olarak tomurcuklardan ve taze yapraklardan yapılmaktadır.

Siyah çay

Siyah çay, yeşil karşılığı olan flavonoid antioksidanlar kadar yüksek olmamakla birlikte, kalbinize iyi gelir ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yeşil aya göre daha fazla kafein içermektedir. Bu da enerji sağlamada daha etkili olduğunun göstergesidir. Yani öğleden sonra çöken yorgunluğu bir bardak siyah çayla ile başa çıkmaktan çekinmeyin.

Yeşil çay

Yeşil çayda daha fazla bulunan polifenol dediğimiz doğal kimyasallar antioksidanca oldukça zengindir. Özellikle çayın içinde bulunan polifenolün bir çeşidi olan kateşin çok güçlü bir antioksidandır. Öyle ki yapılan bir çalışmada kateşinin C vitamininden 20 kat daha güçlü bir antioksidan olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Chicago'nun MD Sonia Oyola Üniversitesi yeşil çayda bulunan polifenoller, total ve LDL kolesterolünüzü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmakla beraber meme kanseri riskini de azaltabileceğini açıklamıştır.

Beyaz Çay

Beyaz veya yeşil çay içerken kateşin adı verilen antioksidanlar sayesinde kilo vermeye yardımcı olabiliyor . Aynı şekilde Oyola üniversitesi "Diğer çaylarla karşılaştırıldığında, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip oldukları bilinen polifenollerin miktarı en fazla, beyaz çay da olduğunu belirtmiştir.

Çaylar kalorisiz içeceklerdir. Gün içerisinde iştah kontrolü yaparken bitki çayları güzel alternatif olabilmektedir. Ancak siyah, yeşil ya da beyaz çay fark etmeksizin hepsi vücudumuzda diüretik dediğimiz idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bunun için, içtiğiniz çay kadar su tüketimine de özen gösteriniz. 1 bardak çay içtiğinizde 1 bardak su tüketmeye de çalışınız.

International Health Tourism Authorization Certificate

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Address

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya / Turkey

facebookinstagram

Telephones