Düz Bir Karın İçin Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Zayıflamak için kalori kontrolü yapmamız ve yediğimiz gıdalardan aldığımız kalorinin gün boyu harcadığımız kaloriden az olması gerekiyor.

Hiçbir besin mucizevi değildir ancak bazı besinlerin kilo kontrolünde süreci hızlandırıcı etkileri olabilmektedir. Düz bir karın için yapılan egzersizler oldukça önemlidir. Egzersiz kadar tüketilen besinler de düz bir karına ulaşmakta önemli bir yere sahiptir. Yeterli miktarda su tüketimi, taze sebze meyveler, sağlıklı yağlar bu anlamda tüketilmesi gereken besinlerdir. Hadi gelin mideyi şişirmeyen, metabolizmayı hızlandıran, kilo vermede yardımcı bazı besinleri beraber inceleyelim.

1.Salatalık Su oranı oldukça yüksek olan salatalık, kalori bakımından da oldukça düşük bir sebzedir. Ayrıca içerisinde bir çeşit flavonoid olan quercetin antioksidanca oldukça zengindir ve şişkinliğin giderilmesinde, ödem atımında oldukça etkilidir.

2. Muz Öğleden sonra bir acıkma halindeysen en güzel alternatiflerden birisi kuşkusuz muzdur. Zengin potasyum içeriğinin yanında dirençli nişasta içeriği de oldukça fazladır muzun. Dirençli vücutta sindirimi olmayan nişasta olunca vücutta kalarak doygunluk hissini arttırmaktadır. Dirençli nişasta aynı zamanda karaciğerinizi yağ yakma moduna geçmeye teşvik etmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

3 Mercimek Besleyici grubun üyelerinden birisidir aslında mercimek . Nohut, fasulye, barbunya da bu gruba girmektedir. Kurubaklagiller protein ve lif deposudur. Böylece tokluk süresini uzatıcı etkisi vardır. Ayrıca demir bakımından da zengin olan baklagiller bu özelliği ile de yapılan çalışmalarca metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

4 Avokado İçerisinde ulunan sağlıklı yağ asitleri ile yağ yakımını hızlandıran avokado aynı zamanda oldukça besleyici bir besindir. Ayrıca yüksek lif içeriği ile bağırsak sistemimizi destekleyerek metabolizmamızın hızlanmasında katkı sağlamaktadır. Antioksidanların emilimini kolaylaştıran avokado düz bir karın için vazgeçilmez meyvelerdendir.

5 Yoğurt Bağırsağınız için de harika bir besin olan yoğurt: bağırsak mikroflorasını dengelemeye ve şişkinliği önlemeye yardımcı olan faydalı probiyotikleri içerir. Böylece kilo veriminde sorun olan kabızlığın önüne geçilmiş olunmaktadır. İyi bir protein kaynağı olan yoğurt et gibi düğer protein kaynaklarından oldukça düşük kaloriye sahiptir. Diyette protein tüketimi -sindirimi diğer besin ögelerine göre daha yavaş olmasından dolayı- tokluk süresini uzatmaktadır. Ayrıca bazı araştırmalarda miktarını ayarlayarak düzenli tüketilen yoğurdun bel çevresinde incelmelere neden olduğu gösterilmiştir.

6 Tüm tahıllar Son günlerde ne kadar glütensiz diyetler moda olsa da tahıllar düşmanımın olmamalıdır. Herhangi bir hastalığımızı olmadığı taktirde kilo kontrolünde tahıllar çok etkili besinlerdir. Tam tahıllar, sindirimi kolaylaştıran ve tokluğunu artıran, posanın mükemmel bir kaynağıdır . Yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, düzenli olarak tahıl tüketen kadınların % 49 unun kilo verimlerinin daha hızlı olduğu kanısına varmışlardır. Ayrıca glisemik indeksi düşük olan tahılların tüketimi ile kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemede etkili olduğu bilinmektedir. Bu da tokluk hissini arttırmada oldukça önemli bir özelliktir.

7 Zencefil Zencefil tam bir sindirim dostudur. Mide ve barsak sağlığı için oldukça etkili olan zencefil aynı zamanda çok iyi bir ödem atıcıdır. Bu da hazımsızlık yaşayan bireylerde şişen karın bölgesi için etkili olmaktadır. Bu özelliklerine ek olarak yapılan bir çalışmada yemekten önce düzenli tüketilen zencefil çayının iştahı baskıladığı böylece daha az yemek yenildiğini vurgulamaktadır.

8 Badem Atıştırmalıklarınıza bademi de eklemeyi unutmayın. Avokado da olduğu gibi badem de tekli doymamış yağ asitlerince zengindir. Bu da vücudun yağ yakımına ve açlıkla mücadelesinde etkili olmaktadır. nternational Journal of Obesity'de yapılan yeni bir araştırmada, düşük kalorili diyet yapan iki grupta, yüksek karbonhidratlı beslenenlere göre diyetlerinde yağ içeriği daha fazla olan badem ekli diyet yapan kişilerin daha fazla kilo verdiği gözlenmiştir.

9 Yeşil çay Diyetlerin vazgeçilmezi olan yeşilçay, iltihap ile mücadelede, enerji artışında ve yağ yakmada yardımcı olan önemli antioksidanlar ile doludur. İçeriğindeki polifenoller ile kilo veriminde iyi bir destekçidir. Yapılan bir çalışmada günce 5 bardak yeşil çay içen grubun, içmeyen gruba göre görülür düzeyde daha hızlı kilo verdiklerini kanıtlamıştır.

10 Nane, papatya ve rezene çaylar Şişkinliğin giderilmesi ve hazımsızlık hissini azaltılmasına, sindirimin kolaylaşmasında etkili olan bu çaylar kilo kontrolünde yegane yardımcılardandır. Özellikle akşam içilen rezene ve papatya çayları aynı zamanda uyku düzenimizin sağlanmasında etkili olmaktadır. Bu da gece salınımı yüksek olan melatonin hormonun aktifleşmesini kolaylaştırır. Bu hormonun düzenli salınımı bel çevresindeki yağlanmayı azaltmaktadır.

International Health Tourism Authorization Certificate

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Address

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya / Turkey

facebookinstagram

Telephones