Birçok İnsanın Ortak Problemi Karın Yağları

Birçok insan karın çevresinde ki yağlanmalardan oldukça muzdariptir.

‘’Bu yağlanmalar gerçekten bu kadar zararlı mı? Karın çevresindeki yağlanmadan kaçınmak için neler yapmalıyız? Baı besinler karın çevresindeki yağları eritiyormuş doğru mu acaba? ‘’ gibi bir çok soru duyuyorum. Peki bunun doğrusu ne acaba ?

Karın bölgesinde yağlanma vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmalarla aynı dersek çok da doğru olmaz aslında. Çünkü karın bölgesinde oluşan bu yağlanmalar insülin direnci, kalp rahatsızlığı, inme ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Genetik olarak yağlanmalar bölgesel olabilmektedir, ,Ancak yaşam tarzınızdaki değişimlerle bunu düzenlemek sizin elinizdedir.

Elbette, içerisinde trans yağ bulunan kızartmalar, yenilen bir çok hamur işleri, yağ oranı yüksek olan sakatatlar, içerisinde doyma hissi uyandırmaması için maddeler ekli olan paketlenmiş ürünler karın yağlarının önemli nedenlerindendir. Ancak karın çevresindeki yağlanmaları tek bir besine yüklemek de bir o kadar yanlıştır. Yani sadece yağlı beslenmek ya da tatlı yemekle bu bölgelerde yağlanma olmayacaktır. Çok sağlıklı olarak gördüğümüz et, süt, meyveler, sebzeler bile fazla yenildiğinde vücuda yağ olarak depolanmaktadır. Bu yüzden ilk başta sağlıklı beslenmenin yanı sıra miktar kontrolü yaparak beslenmek çok önemlidir.

Peki karın yağlarını eritmek için mucizevi besinler var mıdır?

Her zaman dediğimiz gibi mucizevî bir besin yoktur, ancak yağların erimesinde destekçi bazı besinler mevcuttur.

Süt ve süt ürünleri

Baklagiller

Yumurta gibi besinler tokluk süresini arttırarak yağ yakımını hızlandırmakta oldukça etkilidir.

Ayrıca yoğurt içerisindeki probiyotik içeriği ile karın bölgesindeki yağlanmanın baş düşmanlarındandır. Sindirim sistemini düzenler, kalsiyum içeriği ile de yağ yakımına katkıda bulunur.

Kahve ve yeşil çay da antioksidan içeriği ile yağ yakımına destekçi besinlerdendir.

International Health Tourism Authorization Certificate

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Address

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya / Turkey

facebookinstagram

Telephones