Süt Ürünlerine Alternatif: Badem Sütü

İnek sütünü tüketmeyen veya tadını sevmeyen kişiler ve süt ve ürünlerine intöleransı olan kişiler için badem sütü çok iyi bir alternatif olabilmektedir.

Süt ve süt ürünleri tüketildiği zaman gaz, şişkinlik ve sindirim zorluğu yaşıyorsanız laktoz ile ilgili bir sorun olabilir. Süt şekeri olarak da adlandırılan laktoz glikoz ve galaktozdan oluşur. İnce bağırsaklarda laktozu sindiren laktaz enzimi vardır. Bu enzim laktozu parçalayarak vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Enzim yoksa veya yetersiz ise laktoz emilemez ve sindirilemez. Kalın bağırsak bakterileri tarafından fermente olur ve gaz, kramp, şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir. Buna laktoz intoleransı denir. Dünyanın yaklaşık %70’inde bu rahatsızlık bulunuyor.

Badem sütünde laktoz olmadığı için sindirimi daha kolaydır. Badem sütü, laktoza karşı intöleransı olan bireylerde kalsiyum kaynağı olarak çok iyi bir tercih olacaktır. Badem sütü içerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve folat sayesinde seratonin seviyesini artırdığı ve depresyon gibi durumlarda anksiyete ve kaygıyı azaltabildiği görülmüştür.

Ayrıca magnezyum, manganez, ve özellikle E vitamini kaynakları arasında bir besindir. Böylece kalp damar hastalığında önleyici , cilt ve göz sağlığı için faydalıdır. Süt ürünlerine kıyasla kolesterol içermemektedir. Bu da kolesterolü yüksek bireyler için tercih edilebilecekler listesine eklenebilecek bir besin olduğu kanıtıdır.

Ayrıca kalori bakımından da oldukça düşüktür. 1 bardak ( 200 ml ) badem sütü ortalama 40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen bireyler için ayrı bir avantajıdır. İnek sütüne ve diğer bitkisel süt olan soya sütüne göre daha az protein içermektedir. Bu sütü dilerseniz kahvelerinize ekleyerek dilerseniz meyvelerle tatlandırarak smothie ler yapabilirsiniz. Ayrıca evde yapımı da bi o kadar pratik.

Yapmanız gereken tek şey;

1 su bardağı bademi 6-8 saat boyunca suda bekletin. Ardından beklettiğiniz suyu süzün ve bademlerin üzerine 3 bardak su ekleyerek süt kıvamına gelene kadar blenderdan geçirin. Ardından hazırladığınız karışımı temiz ve ince bir bez yardımıyla süzün. Dilerseniz elde etmek istediğiniz miktara göre ölçüleri arttırabilir ve sütünüzü kapalı bir kapta buzdolabında 2-3 gün boyunca saklayabilirsiniz.

International Health Tourism Authorization Certificate

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Address

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya / Turkey

facebookinstagram

Telephones