Diyetlerin Sağ Kolu Yoğurt

Tüm sofraların vazgeçilmezi olan yoğurdun sağlığımız açısından birçok faydası vardır.

Sindirim sistemi dostudur.

Yoğurdun içerisinde bulunan bağırsağımız için yararlı olan bakteriler dediğimiz probiyotikler mevcuttur. Bu probiyotikler sindirim sistemimizin düzenli çalışmasında oldukça etkilidir. İyi şekilde çalışan bir bağırsak vücudumuzdun diğer tüm organlarını da etkilemektedir. Ayrıca kilo verim sürecinde bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışması oldukça önemlidir.

Tam bir kalsiyum deposudur.

Yoğurtta bulunan kalsiyum vücudumuzdaki kemiklerin ve dişlerin sağlığı, büyüme gelişmenin devamlılığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda Danimarka’da yapılan bir çalışmada, diyetle yeterli kalsiyum alımının ağırlık kaybı sağladığı, bel çevresini incelttiği ve vücuttaki yağ miktarını düşürdüğü gösterilmiş.

Kaliteli ve sindirimi kolay protein içerir.

Vücudumuz için alınması gereken protein miktarı kadar çeşidi de önemlidir. Kaliteli bir proteinin vücut tarafından kullanımı daha etkilidir. Vücut için gerekli olan proteinlerin bir çoğu yoğurtta mevcutur.

Laktoz intoleransi olan bireylerde oldukça iyi bir tercihtir.

Laktozu sindiremeyen laktoz intoleranslı kişiler için ideal bir besindir. Bu kişiler sütte bulunan karbonhidratı (laktoz) sindiremezler ancak sindirilmiş formda olan laktik asiti (yoğurdu) rahatlıkla tüketebilirler. Araştırmalar, laktik asit bakterilerinin kanser, enfeksiyonlar, gastrointestinal sistem hastalıkları, astım gibi hastalıkları önleyici etkilerini incelemiş ve tüm bu hastalıkların oluşmasında en önemli nedenin bağışıklık sisteminin olduğunu saptanmıştır.

Doyurucu ve tatmin edici bir besin olmasından dolayı diyet listelerinin baş tacı olmaktadır.

Dipnot: Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemeli, zengin bir vitamin kaynağı bu su, çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir.

International Health Tourism Authorization Certificate

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Address

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya / Turkey

facebookinstagram

Telephones